Strefa nauczyciela

Szkolny monitoring jakości powietrza

Czytaj więcej...

wskaźnik % PM10 100%=400µg/m3
wartości do 50% - powietrze dostateczne
50-74% - powietrze złe
75-100% powietrze bardzo złe
wskaźnik % PM2.5 100%=200µg/m3
wartości do 50% - powietrze dostateczne
50-74% - powietrze złe
75-100% powietrze bardzo złe

Narodowe Czytanie 2020 „Balladyna” w naszym LO

     W tym roku lekturą dziewiątej odsłony Narodowego Czytania była "Balladyna" Juliusza Słowackiego, wybitne dzieło polskiego romantyzmu. Dramat został ukończony w grudniu 1834 roku, a wydany pięć lat później w Paryżu. Powstał na emigracji w czasie dyskusji na temat przyczyn niedawnej klęski powstania i debat nad wspólną historią i przyszłym losem narodu.

     Poeta połączył w tym utworze realizm i fantastykę, koncentrując się na analizie postaw i czynów bohaterów. Osadzona na tle baśniowych dziejów opowieść o dwóch siostrach – Balladynie i Alinie – stała się bardzo popularna. Wywarła duży wpływ na muzykę, malarstwo czy rzeźbę, a powstałe na przestrzeni lat jej liczne inscenizacje, zrealizowane przez wybitnych reżyserów i aktorów scen polskich, cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.

     Do tej ogólnopolskiej akcji, organizowanej cyklicznie od 2012 r. przez Prezydenta RP, włączyli się tym razem uczniowie dwóch klas naszej szkoły – klasa II A oraz I A.

     Na lekcjach języka polskiego wraz z panią Moniką Dzwonkowską oraz panią Urszulą Tuszyńską – Chęć, uczniowie odczytaliwybrane fragmenty "Balladyny" z podziałem na rolę. Polonistki przypomniały również młodzieży najważniejsze fakty z biografii J. Słowackiego.

 

Za zaangażowanie, kreatywność i wspólne czytanie - serdecznie dziękujemy!

Biblioteka Szkolna Uśmiech

Orange Colour Red Colour Blue Colour Green Colour