Strefa nauczyciela

Szkolny monitoring jakości powietrza

Czytaj więcej...

wskaźnik % PM10 100%=400µg/m3
wartości do 50% - powietrze dostateczne
50-74% - powietrze złe
75-100% powietrze bardzo złe
wskaźnik % PM2.5 100%=200µg/m3
wartości do 50% - powietrze dostateczne
50-74% - powietrze złe
75-100% powietrze bardzo złe

XI Światowy Dzień Sybiraka 17.09.2014

     17 września to bardzo ważna data dla wielu ludzi. Otóż tego dnia obchodzimy rocznicę najazdu ZSRR na Polskę. Z tego powodu uczniowie  naszej szkoły, pod opieką  Aleksandry Marczak i Barbary Zblewskiej, wybrali się do Szymbarku na obchody XI Światowego Dnia Sybiraka. Tam spotkali się Sybiracy z różnych krajów oraz Ci, którym bliska jest pamięć Golgoty Wschodu. W wyjeździe wzięli udział uczniowie klas II i III, mający rozszerzenie z historii.

     XI Światowy Dzień Sybiraka rozpoczął się o godzinie 13.00 na  terenie Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku uroczystą Mszą Świętą koncelebrowaną w intencji ofiar Sybiru w Kaplicy Jedności Narodowej pod wezwaniem św. Rafała Kalinowskiego - patrona Sybiraków. Następnie odczytano Apel Poległych. W obecnym roku, gościem honorowym była pani Anna Maria Anders – córka generała Andersa. Na uroczystości pojawił się także były prezydent RP i działacz związkowy  – pan Lech Wałęsa.  Oprawę muzyczną stanowiła Orkiestra Morskiego Oddziału Straży Granicznej.

     Dzięki rozmowom z Sybirakami, nasi uczniowie mogli zaspokoić swoją ciekawość, przeżyć chwile wzruszeń oraz poznać cząstkę historii, tak ważnej dla naszego kraju. Spotkanie to było zarówno wartościowe dla uczniów, jak i Sybiraków, którzy chętnie opowiadali zaciekawionej młodzieży  o swoim życiu. Dzięki takim wyjazdom, widzimy, że historia nie jest tylko i wyłącznie faktami o przeszłości i datami. Jest ona nierozerwalnie  związana  z emocjami, życiem, wartościami.  To, co przekazali nam Ci ludzie o swojej przeszłości powinno być naszą wartością, bo to my, młodzi ludzie, tworzymy przyszłość… .

                                                        opracowała Kilich Monika z IIB

Orange Colour Red Colour Blue Colour Green Colour