Strefa nauczyciela

Szkolny monitoring jakości powietrza

Czytaj więcej...

wskaźnik % PM10 100%=400µg/m3
wartości do 50% - powietrze dostateczne
50-74% - powietrze złe
75-100% powietrze bardzo złe
wskaźnik % PM2.5 100%=200µg/m3
wartości do 50% - powietrze dostateczne
50-74% - powietrze złe
75-100% powietrze bardzo złe

Wykład o Polskim Państwie Podziemnym 13.10.2014

     Dnia 13 października 2014 roku odbył się w naszej szkole wykład o Polskim Państwie Podziemnym, w którym wzięli udział uczniowie rozszerzenia programowego z historii. Wykład poprowadził mgr Przemysław Szlosek z Biura Edukacji Publicznej gdańskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej, w związku z wystawą którą można oglądać w sali nr 0.5. Każdy z obecnych dostał broszurę pt. „ Testament Polski Walczącej” .

     Jednym z elementów wykładu była projekcja fragmentu filmu dokumentalnego dotyczącego PPP i dyskusja na jego temat. Wykładowca zadawał zebranym pytania i wyjaśniał jak funkcjonowało Polskie Państwo Podziemne, opowiadał o jego strukturach, działaniach, akcjach dywersyjnych i jego rozwiązaniu. Następnie pracowaliśmy z tekstem źródłowym - „Testament Polski Walczącej”.

     Myślę, że wykład który był nawiązaniem do wystawy, pomógł zebranym zrozumieć sens Polskiego Państwa Podziemnego i jego działań. Wykładowca oprócz wiedzy merytorycznej przedstawił nam także wiele ciekawostek. Jedną z nich był fakt, iż samych urzędników cywilnych w konspiracji było 30 tysięcy. Trzeba znać własną historię, bo to ona uczyniła nas tym kim jesteśmy dziś i dała nam szansę na pogłębianie wiedzy. "Naród, który nie szanuje swej przeszłości, nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości”, jak powiedział Józef Piłsudski. Gorąco zachęcam wszystkich do obejrzenia wystawy, która przedstawia m.in. bohaterów Polskiego Państwa Podziemnego.

                                     opracowała Aleksandra Polakowska kl. II b

Orange Colour Red Colour Blue Colour Green Colour