Strefa nauczyciela

Szkolny monitoring jakości powietrza

Czytaj więcej...

wskaźnik % PM10 100%=400µg/m3
wartości do 50% - powietrze dostateczne
50-74% - powietrze złe
75-100% powietrze bardzo złe
wskaźnik % PM2.5 100%=200µg/m3
wartości do 50% - powietrze dostateczne
50-74% - powietrze złe
75-100% powietrze bardzo złe

Wystawa Instytutu Pamięci Narodowej 16-23.03.2015

     W dniach od 16 marca do 23 marca 2015r. w sali 0.5 naszej szkoły dzięki uprzejmości oddziału IPN w Gdańsku czynna jest ogólnopolska wystawa zatytułowana " Urna to jest taki pniak. Wrzucisz „nie”, wychodzi „tak”. Referendum 30 czerwca 1946 r. w województwie gdańskim”.

Wystawa składa się z trzynastu plansz. Została przygotowana przez pracowników gdańskiego IPN-u a możliwość oglądania wystawy w naszej szkole zawdzięczamy p. Krzysztofowi Drażbie oraz p. prof. Aleksandrze Marczak.

 

„Urna to jest taki pniak. Wrzucisz „nie”, wychodzi „tak”.

     Wystawa została przygotowana 65 lat po referendum z 30 czerwca 1946 r., które stało się mitem założycielskim komunizmu w Polsce. Ekspozycja odsłania kulisy i mechanizm fałszerstw wyborczych komunistów oraz wpływ propagandy na postawy wyborców. Przybliża również nastroje społeczeństwa oraz atmosferę życia w Polsce pierwszych lat powojennych na przykładzie ówczesnego województwa gdańskiego. Na wystawie zobaczyć można m.in. plakaty i hasła propagandowe z okresu tzw. kampanii przedreferendalnej, a także dowody fałszerstw dokonanych przez komunistów. Materiały do wystawy pochodzą z kilkunastu placówek naukowych i zbiorów prywatnych.

 

Opracowała Julia Knasiak

 

 

Orange Colour Red Colour Blue Colour Green Colour