Strefa nauczyciela

Szkolny monitoring jakości powietrza

Czytaj więcej...

wskaźnik % PM10 100%=400µg/m3
wartości do 50% - powietrze dostateczne
50-74% - powietrze złe
75-100% powietrze bardzo złe
wskaźnik % PM2.5 100%=200µg/m3
wartości do 50% - powietrze dostateczne
50-74% - powietrze złe
75-100% powietrze bardzo złe

Bałtycki Festiwal Nauki 22.05.2015

     Dnia 22 maja br. odbył się wyjazd edukacyjny do Gdańska  na Politechnikę, gdzie miał miejsce Bałtycki Festiwal Nauki.

     Bałtycki Festiwal Nauki jest imprezą popularnonaukową organizowaną przez wyższe uczelnie województwa pomorskiego, instytuty naukowe Polskiej Akademii Nauk, instytuty branżowe oraz inne związane z nauką instytucje naszego regionu.

      Z naszej szkoły wyjechało 57 uczniów, pod opieką pani Justyny Ejsmond, pani Renaty Kinder oraz pani Bożeny Ptaszyńskiej. 

     Podczas pokazów  chemicznych zobaczyliśmy wiele ciekawych reakcji chemicznych o interesującej kinetyce, dowiedzieliśmy się  jak "wyciągnąć" lekarstwo z torebki na przyprawy, na czym polega izolacja eugenolu z goździków za pomocą destylacji z parą wodną,  jak bardzo niebezpieczne mogą być substancje chemiczne,  między innymi reakcje spalania nitrocelulozy, prochu i wiele innych  ciekawych zagadnień chemicznych.

     Koło Naukowe Fizyków  PG  przygotowało również szereg doświadczeń i pokazów, które w bardzo ciekawy sposób przybliżyły nam zagadnienia fizyczne. Dużym zainteresowaniem cieszyło się łóżko fakira, komora mgłowa,  ruroorgany  czy lustro nieskończoności, konwersja termoelektryczna, czyli zamiana ciepła w prąd oraz nie wszystko złoto co się świeci, czyli luminescencję  wokół nas.

 Wyjazd można zaliczyć do udanych i czekamy na kolejny.

 

Orange Colour Red Colour Blue Colour Green Colour