Strefa nauczyciela

Szkolny monitoring jakości powietrza

Czytaj więcej...

wskaźnik % PM10 100%=400µg/m3
wartości do 50% - powietrze dostateczne
50-74% - powietrze złe
75-100% powietrze bardzo złe
wskaźnik % PM2.5 100%=200µg/m3
wartości do 50% - powietrze dostateczne
50-74% - powietrze złe
75-100% powietrze bardzo złe

Ćwiczenia terenowe w Ośrodku Edukacji Ekologicznej „Wilga” 5-6.10.2015

     W dniach 5-6 października 2015 uczniowie klasy 2c, 3a, 3b, 3c i 3e wraz z opiekunami Panią Dorotą Burczyk i Martą Zbierańską ruszyli na dwudniowe zajęcia terenowe do Ośrodka Edukacji Ekologicznej „Wilga” w Górznie w województwie kujawsko – pomorskim. Ośrodek mieści się na terenie Górznieńsko-Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego.

     W pierwszym dniu zajęć po zakwaterowaniu się w pokojach i konsumpcji obiadu udaliśmy się na ścieżkę ekologiczną wokół jeziora Górzeńskiego z przewodnikiem Panem Łukaszem Kanieckim. Po powrocie mieliśmy zajęcia w sali konferencyjnej najpierw z Panem Łukaszem a następnie z naszymi opiekunami Panią Dorotą i Panią Martą.

     Drugiego dnia czekała nas kolejną wędrówka - dookoła jeziora Młyńskiego i zajęcia w rezerwacie leśnym „Szumny Zdrój” z emerytowanym nauczycielem Panią Marią. Wiedzą praktyczna i umiejętności naszego przewodnika były niesamowite.

     Podczas naszych wędrówek mogliśmy podziwiać malownicze widoki na jeziora rynnowe Młyńskie i Górzno. Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy jest krajobrazem młodoglacjanym powstałym podczas ostatniego zlodowacenia Wisły. Występują tutaj przeróżne formy ukształtowania terenu począwszy od rynny polodowcowej przez drumliny a na pagórkach i wzgórzach kończąc. W rezerwacie „Szumny Zdrój” mogliśmy obserwować rośliny częściowo chronione np. marzanka wonna czy paprotka zwyczajna. Do osobliwości flory należą czosnek niedźwiedzi, rosiczka okrągłolistna, kłoć wiechowata oraz wawrzynek wiczełyko – roślina silnie trująca. W rezerwacie mogliśmy obserwować tez bogactwo runa leśnego: borówki, jeżyny oraz grzyby. Typowym zbiorowiskiem leśnym dla tego ternu są grądy z dominującym w nich grabem. Dzięki umiejętnościom naszych przewodników bez trudu rozpoznamy i rozróżnimy grab od buka, czosnek niedźwiedzi czy rosiczkę. W trakcie naszej wędrówki mogliśmy również zaobserwować między innymi kuźnię dzięcioła oraz ślady bytności bobrów tzw. ołówki.

     Z zajęć wróciliśmy bogatsi o sporych rozmiarów pakiet nowych, praktycznych informacji i umiejętności. Zajęcia odbywające się w bezpośredniej bliskości przyrody są nieocenione. Naturalne nieskazitelne piękno przyrody pozostanie z nami na długo. 

Orange Colour Red Colour Blue Colour Green Colour