Strefa nauczyciela

Szkolny monitoring jakości powietrza

Czytaj więcej...

wskaźnik % PM10 100%=400µg/m3
wartości do 50% - powietrze dostateczne
50-74% - powietrze złe
75-100% powietrze bardzo złe
wskaźnik % PM2.5 100%=200µg/m3
wartości do 50% - powietrze dostateczne
50-74% - powietrze złe
75-100% powietrze bardzo złe

Szkolny Tydzień Promocji Zdrowia 4-8.04.2016

„Inwestujmy w zdrowie, budujmy lepszą przyszłość”

 

     W dniach 04.04.2016r. – 08.04.2016r. w naszej szkole odbyła się akcja promująca zdrowie pod hasłem: „Inwestujmy w zdrowie, budujmy lepszą przyszłość.” Podczas całego tygodnia odbywały się w szkole wykłady i pogadanki ze specjalistami.

     W poniedziałek uczniowie mieli okazję posłuchać swojej koleżanki – Aliny Sierockiej  z klasy II C, która na co dzień zmaga się z cukrzycą. Alina opowiedziała o swojej chorobie oraz przeszkoliła kolegów i koleżanki, jak należy pomóc osobom chorym na cukrzycę w sytuacji zagrożenia życia.

We wtorek gościliśmy w szkolę panią Monikę Michna z PSSE w Starogardzie Gdańskim, która przeprowadziła wykład pt. „Nowe narkotyki. Czy znasz prawdę o dopalaczach?”. W wykładach uczestniczyli wszyscy uczniowie naszej szkoły.

     W środę odwiedzili nas terapeuci pracujący na co dzień w Domu Pomocy Społecznej w Szpęgawsku. Wygłosili wykład pt. „Obalamy mity na temat chorób psychicznych  i niepełnosprawności” oraz opowiedzieli o swojej pracy i udzielili odpowiedzi na pytania młodzieży.

     W czwartek mieliśmy zaszczyt gościć w szkole psychiatrę – dr Marka Fanslau, który wygłosił wykład pt. „Osoby chore są wśród nas”.Wykład poruszał trudne tematy (nie tylko dotyczące chorób psychicznych) i cieszył się dużym zainteresowaniem wśród młodzieży.

     W piątek odbyło się podsumowanie akcji.  Uczniowie, dzięki pomocy opiekunów medycznych z Wojewódzkiego Zespołu Szkół Policealnych w Starogardzie Gdańskim

 i naszej pani pielęgniarki, mieli okazję sprawdzić poziom cukru we krwi, BMI (stosunek wzrostu do wagi), ciśnienie krwi,  a nawet zawartość dwutlenku węgla w wydychanym powietrzu z płuc.

     Ponadto uczennice z klasy I F: Paulina Bolda, Oliwia Brandt oraz Hanna Połom zaprezentowały elementy Pierwszej Pomocy Przedmedycznej.

     Bardzo ciekawe, a zarazem pouczające okazały się eksperymenty i doświadczenia pokazujące ile cukru jest w poszczególnych produktach, które spożywamy codziennie - stoisko przygotowała pani Monika Michna zPowiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Starogardzie Gdańskim.

     Do dyspozycji uczniów znalazło się mnóstwo materiałów informacyjnych w postaci ulotek, broszur, przepisów, porad, wskazówek.

     Na uczestników tego prozdrowotnego przedsięwzięcia  czekał zdrowy poczęstunek – pyszne kanapki, koktajle oraz zdrowe desery przygotowane przezuczennice z klasy II C: Emilię Nowak, Julię Kubicką, Weronikę Madejską i Weronikę Skibę.

      Pan Starosta Leszek Burczyk oraz Wydział Nadzoru Właścicielskiego, Zdrowia i Polityki Społecznej ufundował pyszne jabłka oraz wodę mineralną.

     Duże zainteresowanie uczniów profilaktyką, badaniami oraz innymi formami promocji zdrowego stylu życia świadczy o tym, że jest to naprawdę ważna i potrzebna inicjatywa. W przeciągu tygodnia w akcji udział wzięli wszyscy uczniowie, wielu nauczycieli i pracowników szkoły.

   

Orange Colour Red Colour Blue Colour Green Colour