Strefa nauczyciela

Szkolny monitoring jakości powietrza

Czytaj więcej...

wskaźnik % PM10 100%=400µg/m3
wartości do 50% - powietrze dostateczne
50-74% - powietrze złe
75-100% powietrze bardzo złe
wskaźnik % PM2.5 100%=200µg/m3
wartości do 50% - powietrze dostateczne
50-74% - powietrze złe
75-100% powietrze bardzo złe

Warsztaty ekologiczne „Ujście Wisły” 20.05.2016

     Dnia 20 maja 2016 r. uczniowie klasy IB, IIA, IIB, IIC, IIE wraz z opiekunami - panią Martą Zbierańską i panią Dorotą Burczyk udały się na warsztaty na wyspie Sobieszewskiej - w programie były zajęcia na kutrze, w lesie oraz wykład w Stacji Ornitologicznej.

   Płynąc kutrem wysłuchaliśmy informacji o tym jak tworzyła się słynna wyspa a także dowiedzieliśmy się dlaczego zagrożona jest nadmorska część wód Bałtyku. Bardzo wiele odpadów i ścieków z zakładów które się tam znajdują trafia bowiem do rzeki co zatruwa m.in. strefę brzegową.

     Wyspa Sobieszewska pod względem wielkości jest trzecią największą wyspą polskiego pobrzeża Bałtyckiego. Jest jedyną wyspą w Polsce, która powstała w wyniku ingerencji człowieka.

     Historia powstania Wyspy Sobieszewskiej jest związana z Wisłą i procesami zachodzącymi w jej delcie. Do 1840 roku główne ujście rzeki znajdowało się w Gdańsku. Jednak w nocy z 31 stycznia na 1 lutego 1840 potężny zator lodowy spowodował zablokowanie odpływu wód wiślanych, które wezbrawszy do niespotykanych rozmiarów runęły w kierunku Bałtyku, przerywając Mierzeję Wiślaną w okolicach Górek Wschodnich. W ten sposób powstała Wisła Śmiała. W ten sposób powstał również półwysep, którego zachodnią część stanowił teren obecnej Wyspy Sobieszewskiej.

     Swój ostateczny kształt Wyspa uzyskała po 1895 roku, gdy na przedłużeniu Leniwki przekopano kanał o długości 7,1 km, nazwany Przekopem Wisły. W ten sposób Wisła otrzymała nowe, główne ujście, natomiast zachodnia część półwyspu stała się wyspą, nazwaną później Sobieszewską. Od północy oblewają ją wody Zatoki Gdańskiej, od południa wody Martwej Wisły, od wschodu Wisły Przekop, a od zachodu Wisły Śmiałej. Wyspa ma powierzchnię 35 km kw. i zamieszkuje ją 3,5 tys. mieszkańców.

    Wyspa Sobieszewska jest bardzo zróżnicowana przyrodniczo, o czym w dużej mierze zadecydowało deltowe położenie tego terenu. Znajdziemy tu takie siedliska, jak plaże nadmorskie, wydmy, jeziora przymorskie, trzcinowiska, bory sosnowe, leśne młodniki czy zarośla wierzbowe oraz olchowe. 

     Wędrówka w lesie (mimo dokuczających owadów :) ) miała na celu uświadomić nam stan naszych lasów. Podczas spaceru dowiedzieliśmy się wiele o ptakach i ich życiu, a także o roślinności tamtejszych terenów. Po drodze wstąpiliśmy na dwie wierze widokowe, z których podziwialiśmy piękne widoki, m.in. Jezioro Karaś. Przez krótki czas podczas spaceru towarzyszyły nam dziki. Po przechadzce udaliśmy się do Stacji Ornitologicznej na Wyspie Sobieszewskiej. Jest to placówka naukowa zajmująca się badaniami biologii ptaków. O ptakach opowiadał nam Pan Kuba Typiak - specjalista ornitolog, miłośnik ptaków. Pan Jakub opowiadał bardzo ciekawie o życiu i zwyczajach ptaków, a także dawał nam wskazówki w jaki sposób możemy pomagać tym stworzeniom.
Każdy taki wyjazd to kolejna dawka informacji o tym, co robić aby ratować przyrodę, oraz jak zapobiegać katastrofom ekologicznym. A także o organizmach, które czasem potrzebują naszej pomocy - chociażby przez zwykłe zbudowanie budki dla ptaka, co okazało się wcale nie takie łatwe i oczywiste.

Orange Colour Red Colour Blue Colour Green Colour