Strefa nauczyciela

Szkolny monitoring jakości powietrza

Czytaj więcej...

wskaźnik % PM10 100%=400µg/m3
wartości do 50% - powietrze dostateczne
50-74% - powietrze złe
75-100% powietrze bardzo złe
wskaźnik % PM2.5 100%=200µg/m3
wartości do 50% - powietrze dostateczne
50-74% - powietrze złe
75-100% powietrze bardzo złe

Kociewski Festiwal Nauki 6.10.2016

      W czwartek 06.10.2016 odbył się w naszej szkole Kociewski Festiwal Nauki, w którego programie znalazły się prezentacje multimedialne na auli szkolnej oraz warsztaty w poszczególnych klasach. Festiwal dotyczył takich dziedzin nauki jak matematyka, fizyka, informatyka, biologia, chemia czy biotechnologia.

 

     W ramach festiwalu pracownicy naukowo-dydaktyczni Uniwersytetu Gdańskiego zaprezentowali swoją dziedzinę uczniom naszej szkoły. Nasi goście w ciekawy sposób opowiadali o poszczególnych kierunkach dostępnych na gdańskiej uczelni. Mogliśmy dowiedzieć się o istnieniu różnorodnych kół naukowych, które skupiają wielu studentów wszystkich wydziałów. Prelegenci zapewniali o dobrym zapleczu dydaktycznym i szerokich perspektywach dla absolwentów szkoły. Wspomnieli również o programach, w ramach których studenci mogą dodatkowo się rozwijać i poszerzać swoje horyzonty, np. program Erasmus, MOST czy program staży magisterskich we współpracy z University of Houston, University of Chicago i Virginia State University. Prowadzący zakończyli prezentacje zachęcając naszych uczniów do wstąpienia w szeregi studentów Uniwersytetu Gdańskiego, obiecując miłą atmosferę i warunki dla samorozwoju.

 

     Po wykładach odbyły się warsztaty - nauka w praktyce poprzez eksperymenty i zabawę. Wydział matematyki zaprosił nas na zajęcia z teorii gier, podczas których ocenialiśmy wspólnie szansę na ewentualną wygraną poprzez rzut kością i monetą czy największą szansę na wygraną teleturnieju spośród dwójki uczestników. Fizycy oprowadzili nas po świecie optyki, ale nie tylko. Dzięki specjalnym urządzeniom, w których skład wchodziły kolorowe lasery mogliśmy na własne oczy zaobserwować zjawiska dyfrakcji i interferencji. Zostało także zaprezentowane wyjątkowe na swój sposób zjawisko stroboskopowe. Członkowie Naukowego Koła Chemików i Koła Naukowego Ochrony Środowiska zaprezentowali nam serię eksperymentów z wybuchami, błyskami i kolorowymi reakcjami. Dowiedzieliśmy się więcej o tzw. suchym lodzie i jego właściwościach, a później byliśmy świadkami jego widowiskowej reakcji z wodą. Wydział biologii zaoferował nam możliwość zapoznania się z bogatą paletą różnorodnych roślin - także tych szczególnie egzotycznych, wśród których znalazły się nawet rośliny owadożerne! Rośliny opisano i zaprezentowano, zwracając uwagę zwłaszcza na dotyczące ich ciekawostki. Kto by pomyślał, że tak piękne, fioletowe kwiaty mogą okazać się dla nas szczególnie niebezpieczne? Wydział biotechnologii zaprosił nas na niezwykły pokaz roślin i bakterii. Był on o tyle niezwykły, że ukazał nam bakterie, które naprawdę świeciły w ciemności! Prowadzący warsztaty odkryli przed nami tajemnicę procesu mikrorozmnażania roślin, a także zaprezentowali świecące DNA na żelu agarozowym.

 

     Wszystkie zajęcia spotkały się z żywym zainteresowaniem uczniów i ich pytaniami. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie, dzięki bogatej palecie aktywności, jaką oferowali nasi goście. Mamy nadzieję, że nie były to ostatnie tego typu zajęcia. Liczymy też na to, że w przyszłości ponownie będziemy mogli być świadkami równie zachwycających lekcji, jakie sprezentowali nam pracownicy Uniwersytetu Gdańskiego.

 

     Serdecznie dziękujemy im za przybycie i zapraszamy ponownie w nasze progi!

 

           

Orange Colour Red Colour Blue Colour Green Colour