Strefa nauczyciela

Szkolny monitoring jakości powietrza

Czytaj więcej...

wskaźnik % PM10 100%=400µg/m3
wartości do 50% - powietrze dostateczne
50-74% - powietrze złe
75-100% powietrze bardzo złe
wskaźnik % PM2.5 100%=200µg/m3
wartości do 50% - powietrze dostateczne
50-74% - powietrze złe
75-100% powietrze bardzo złe

Czas bibuły czyli krótka historia drugiego obiegu wydawniczego 5.12.2016

     Dnia 5 grudnia 2016 r. w sali 0.4 odbył się wykład pt."Czas bibuły, czyli krótka historia drugiego obiegu wydawniczego". W murach naszej szkoły gościliśmy pracownika Biura Edukacji Narodowej oddziału IPN Gdańsk- Krzysztofa Drażbę. Uczestnikami byli uczniowie klasy III A, III B i III C realizujących rozszerznie programowe z historii pod opieką pani Aleksandry Marczak.

     Spotkanie składało się z dwóch części: teorytycznej i praktycznej. W pierwszej z nich uczestnicy wykładu mieli okazję poznać bliżej historię drugiego obiegu wydawniczego działającego w okresie Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej. Prezentacja multimedialna przedstawiła metody jakimi posługiwano się do powielania tekstów. Uczniowie analizowali materiały źródłowe, które zawierały zapiski wspomnieniowe dotyczące produkcji i rozpowszechniania publikacji ocenzurowanych przez władze komunistyczne.

     Następnie odbyła się praktyczna część zajęć kiedy to została zaprezentowana przez wykładowcę metoda tzw. sitodruku. Każdy mógł za pomocą wspomnianiego sposobu powielić ulotkę promującą 25-lecie istnienia naszej szkoły oraz ją opieczętować.

     Wykład w interesujący sposób przybliżył fakty związane z niezależnym ruchem wydawniczym. Za pomoca praktycznej części zajęć można było poczuć klimat towarzyszący działaczom drugiego obiegu w PRL, a teoria zagwarantowała wiele interesujących faktów dotyczący tzw. bibuły.

                        Opracowała: Karolina Pawlisz kl.IIIC

Orange Colour Red Colour Blue Colour Green Colour