Strefa nauczyciela

Szkolny monitoring jakości powietrza

Czytaj więcej...

wskaźnik % PM10 100%=400µg/m3
wartości do 50% - powietrze dostateczne
50-74% - powietrze złe
75-100% powietrze bardzo złe
wskaźnik % PM2.5 100%=200µg/m3
wartości do 50% - powietrze dostateczne
50-74% - powietrze złe
75-100% powietrze bardzo złe

Szkolna wycieczka do Warszawy 7-9.12.2016

     W dniach 7-9 grudnia odbyła się po raz kolejny szkolna wycieczka do Warszawy , w której uczestniczyło 56 uczniów wraz z p. Aleksandrą Marczak , p. Barbarą Zblewską oraz p. Agnieszką Peikowską.

     Pierwszym odwiedzonym miejscem po przyjeździe do stolicy był Pałac Prezydencki, który nas ujął pięknem sal. Następnie udaliśmy się do Muzeum Powstania Warszawskiego, które zrobiło na wszystkich ogromne wrażenie.

Doświadczony przewodnik  przybliżył nam historię naszego narodu, atmosferę tamtych wydarzeń, tragedię, grozę , ale także piękno  tamtych dni. Taki bezpośredni kontakt z pamiątkami, listami, zdjęciami, filmami, eksponatami powoduje rzeczywisty odbiór tamtych wydarzeń i na długo pozostanie w naszej pamięci. Na zakończenie pierwszego dnia, wybraliśmy się do Teatru Narodowego na spektakl pt:,, Matka Courage i jej dzieci’’ z udziałem znanych aktorów takich jak : Danuta Stenka, Zbigniew Zamachowski, Arkadiusz Janiczek, Ewa Konstancja Bułhak, Kamilla Baar-Kochańska, Sławomira Łozińska.

    Dzień drugi rozpoczął się wizytą w Sejmie . Kolejnym punktem wycieczki była wizyta w Muzeum Historii Żydów Polskich –POLIN. Muzeum POLIN jest miejscem spotkań ludzi, którzy pragną lepiej poznać przeszłość i współczesną historię i kulturę żydowską. Następnie przespacerowaliśmy się alejkami Łazienek Królewskich.

    Ostatniego dnia odwiedziliśmy niedawno otwarte Muzeum Katyńskie, gdzie największe wrażenie zrobiły rzeczy, które związane były z życiem ofiar  zamordowanych w zbrodni katyńskiej- klucze, obrączki, filiżanki, szczoteczki do zębów i grzebienie. Ciekawostką był opowiedziany przez przewodnika fakt, że w Muzeum znajduje się przedmiot mający związek ze  Starogardem Gdańskim. Pożegnaliśmy się z Warszawą zapalając znicze i składając hołd poległym w katastrofie smoleńskiej oraz zasłużonym Polakom na Cmentarzu Powązkowskim.   

                                            Opracowała: Michalina Lubinska

                                            klasa II a

Orange Colour Red Colour Blue Colour Green Colour