Strefa nauczyciela

Szkolny monitoring jakości powietrza

Czytaj więcej...

wskaźnik % PM10 100%=400µg/m3
wartości do 50% - powietrze dostateczne
50-74% - powietrze złe
75-100% powietrze bardzo złe
wskaźnik % PM2.5 100%=200µg/m3
wartości do 50% - powietrze dostateczne
50-74% - powietrze złe
75-100% powietrze bardzo złe

Pokaz historyczny "Szable w Dłoń" 15.12.2016

     Dnia 15 grudnia 2016 r. w auli naszej szkoły odbył się pokaz historyczny pana Michała Rychlickiego zatytułowany "Szable w Dłoń" prezentacja ta poruszała temat wojen XVII w. oraz ówczesnej kultury szlacheckiej. Brali w niej udział uczniowie klasy Ia, IIa oraz osoby z klas III zdające maturę rozszerzoną z historii. Wraz z organizatorką tego przedsięwzięcia panią Aleksandrą Marczak, uczniowie mieli okazję poszerzyć swoją wiedzę o ciekawostki historyczne związane z husarią polską, wojskiem szwedzkim, uzbrojeniem używanym w tamtym okresie i zwyczajami panującymi wśród szlachty. Uczestnicy mieli szansę zapoznania się z ubiorem magnaterii polskiej, dotknięcia broni z tamtego okresu (np. szabli, miecza półtoraręcznego, muszkietu ) oraz przymierzenia ubioru żołnierza szwedzkiego.

    Prezentacja pana Rychlickiego wszystkich uczestników zafascynowała, odgrywane podczas jej trwania sceny z udziałem uczniów naszego liceum były zabawne, lecz co najważniejsze także bardzo edukujące. W klimat pokazu wpisuje się duża liczba grup rekonstrukcyjnych w Polsce, które przybliżają zwłaszcza młodzieży ciekawe wątki z historii Polski.

                             Opracował: Kordian Pawella kl. IIA

Orange Colour Red Colour Blue Colour Green Colour