Strefa nauczyciela

Szkolny monitoring jakości powietrza

Czytaj więcej...

wskaźnik % PM10 100%=400µg/m3
wartości do 50% - powietrze dostateczne
50-74% - powietrze złe
75-100% powietrze bardzo złe
wskaźnik % PM2.5 100%=200µg/m3
wartości do 50% - powietrze dostateczne
50-74% - powietrze złe
75-100% powietrze bardzo złe

Uczniowie klas IE i IIE w Centrum Hewelianum 20.12.2016

 Dnia 20.12.2016 uczniowie klasy IE oraz klasy IIE wraz z opiekunami Justyną Ejsmond i Bożeną Ptaszyńską udali się do Centrum Hewelianum, gdzie zwiedzali wystawę „Z Energią” oraz „Galerię Ruchu”.

     Wystawa „Z Energią” znajduje się w budynku Kaponiery Południowej. Składają się na nią dwie pracownie - na parterze króluje fizyka, z kolei na pierwszym piętrze swoje miejsce znalazła zupełnie nowa, innowacyjna pracownia REenergii. W przestrzeni tej pracowni każde ze stanowisk prezentuje określony rodzaj energii lub przemianę jednej formy energii w inną. Na przykład, w ogromnym akwarium można wywołać falę tsunami. Inny rodzaj fali, czyli falę dźwiękową, można zaobserwować tuż obok. Podobnie jak fala na wodzie również ona przenosi energię, co odkryć można dzięki interaktywnym stanowiskom. Zasady zachowania nie tylko energii, ale również pędu pokazuje z kolei Wahadło Newtona.

     „Galeria ruchu" to nowoczesna pracownia naukowo-dydaktyczna Centrum Hewelianum, na którą składa się 9 sal ekspozycyjnych i ponad 30 interaktywnych stanowisk dydaktycznych prezentujących zjawisko ruchu w różnych jego postaciach i formach. Pracownia wyposażona została m.in. w tunel aerodynamiczny oraz jedyną w Polsce dyfuzyjną komorę mgłową, umożliwiającą obserwację naturalnego promieniowania ziemskiego i promieniowania kosmicznego.

     Trudne zagadnienia fizyczne przerodziły się w ciekawą zabawę i rozbudziły ciekawość wśród uczestników.

Orange Colour Red Colour Blue Colour Green Colour