Strefa nauczyciela

Szkolny monitoring jakości powietrza

Czytaj więcej...

wskaźnik % PM10 100%=400µg/m3
wartości do 50% - powietrze dostateczne
50-74% - powietrze złe
75-100% powietrze bardzo złe
wskaźnik % PM2.5 100%=200µg/m3
wartości do 50% - powietrze dostateczne
50-74% - powietrze złe
75-100% powietrze bardzo złe

Akcja stop-smog 8.11.2017

     W środę 8 listopada na auli szkoły mieliśmy okazję zapoznać się z akcją stop-smog, czyli akcją na rzecz poprawy jakości powietrza w Polsce. Priorytetem jest uświadomienie Polaków, czym grozi palenie w piecach paliwami niskiej jakości i jaki ma to wpływ na stan powietrza w kraju. W bardzo ciekawy sposób wyjaśniano nam co możemy zrobić, aby pomoc naszemu środowisku i nie pogłębiać jego złego stanu oraz na jakie wsparcie w walce ze smogiem mogą liczyć gospodarstwa domowe i firmy.

     Smog doskwiera nam szczególnie jesienią i zimą, kiedy spaliny aut, fabryk i szkodliwy dym wydobywający się z kominów w skutek nieodpowiedniego opału dostaje się do powietrza którym oddychamy. Dla poprawy jakości powietrza powinniśmy m. in częściej poruszać się komunikacją miejską, uważać na to czym palimy w piecu, zakładać filtry na kominy i przede wszystkim uświadamiać ludzi w naszym otoczeniu czym szkodzi emisja szkodliwych pyłów.

     W wielu miejscowościach wartość PM 2,5 została znacznie przekroczona. Najgorzej jest w Krakowie obecnie ok (64,86 µg/m3) oraz w Tarnowie (53,76 µg/m3).

     Aby jakość powietrza była uznana za dobrą, stężenie PM10 musi wynosić do 60 µg/m3, a PM2,5 do 36 µg/m3.

 

 

 

 

 

Warto przypomnieć, że w naszej szkole znajduje się niedawno założona "czujka", która monitoruje zanieczyszczenia pyłem PM10 i PM 2,5  oraz podaje temperaturę, wilgotność i ciśnienie.

 

 

Ponadto w związku z akcją STOP-SMOG organizowany jest konkurs w którym zadaniem jest przedstawienie w ciekawy sposób danych zebranych przez czujnik zanieczyszczeń w naszej szkole.

 

 

Opracowała Daria Hoppe.

Orange Colour Red Colour Blue Colour Green Colour