Strefa nauczyciela

Szkolny monitoring jakości powietrza

Czytaj więcej...

wskaźnik % PM10 100%=400µg/m3
wartości do 50% - powietrze dostateczne
50-74% - powietrze złe
75-100% powietrze bardzo złe
wskaźnik % PM2.5 100%=200µg/m3
wartości do 50% - powietrze dostateczne
50-74% - powietrze złe
75-100% powietrze bardzo złe

Święta na Kociewiu 19.12.2017

     Dnia 19 grudnia 20017r. odbyła się w naszej szkole kolejna edycja uroczystości regionalnej pn. „Święta na Kociewiu”. Idea zorganizowania imprezy regionalnej w naszej szkole zrodziła się w 1999r., kiedy to Starostwo Powiatowe przyjęło uchwałę o ustanowieniu dnia 23 listopada Dniem Powiatu Starogardzkiego. W tym miejscu należy przypomnieć, że pierwszym starostą naszego powiatu był Pan Andrzej Grzyb, który dwa lata temu był gościem na naszej uroczystości.

     Przez lata organizowaliśmy festyny kociewskie, podczas których prezentowaliśmy wystawy i niezwykły dorobek kulturowy naszego powiatu. Później przyjęliśmy inną formę i na każdej takiej uroczystości przedstawialiśmy poszczególne gminy. Były to między innymi: Skarszewy, Zblewo, Lubichowo, Skórcz, Kaliska i inne. Co roku zapraszamy na scenę zespoły ludowe- dziecięce i dorosłych. Stało się to naszą tradycją, warto podkreślić, że ten zwyczaj nigdy nie został przerwany i gościliśmy prawie wszystkie znane grupy z naszego powiatu. Pragniemy przybliżać kulturę naszej Małej Ojczyzny, podkreślać naszą tożsamość narodową i regionalną, ponieważ tradycje Kociewia są ciekawe, bogate i głęboko zakorzenione w historii naszej ojczyzny.

     Piękno naszego Kociewia ukazane jest w twórczości naszych regionalnych artystów, m.in. malarzy, rzeźbiarzy, poetów i pisarzy. Każda gmina naszego powiatu jest interesująca, każda ma w sobie coś, co ją wyróżnia.

     W tym roku gościliśmy w naszej szkole gminę Bobowo. Bardzo ważnym gościem był wójt tej najmniejszej gminy naszego powiatu Pan Sylwester Patrzykąt oraz Panie z Koła Gospodyń Wiejskich, które z pasją promują swoją okolicę.

     Honorowym gościem na naszej uroczystości była Pani Anna Grzyb- żona św. pamięci senatora Andrzeja Grzyba; regionalisty i Kociewiaka.

     Jak co roku zaprosiliśmy na naszą scenę absolwenta II Liceum Ogólnokształcącego. W tym roku naszym gościem był Pan Radosław Spychalski (absolwent 2004r.), który spełnia się zawodowo i przekazuje pasję innym osobom pełniąc funkcję Dyrektora Miejskiej Biblioteki Publicznej w Starogardzie Gdańskim. W czasie wywiadu przeprowadzonego przez uczennice Pan Radosław przekazał uczniom kilka wspomnień związanych ze szkołą, opowiadał o swojej pracy oraz o bardzo ciekawej pasji, w której realizuje się od lat.

     W dalszej części naszej uroczystości klasa Id przygotowała krótkie przedstawienie w świątecznym klimacie według scenariusza i w reżyserii uczennicy tej klasy Julii Murach.

     Na zakończenie wystąpiło Szkolne Koło Wokalne w koncercie kolęd i pastorałek pod kierunkiem Pana Jerzego Jędrzejczyka.

     Jak co roku przygotowaliśmy Świąteczny Stół Kociewski, na który młodzież przyszykowała tradycyjne przysmaki naszego regionu.

     Gośćmi na naszej uroczystości byli także: wicestarosta Pan Kazimierz Chyła, Naczelnik Wydziału Edukacji Pan Marek Gabriel, Członek Zarządu SP Pan Patryk Gabriel oraz emerytowany Dyrektor naszej szkoły pan Piotr Cesarz.

     Serdecznie dziękuję wszystkim zaangażowanym uczniom! To dzięki waszym licznym talentom m.in. organizatorskim, artystycznym, kulinarnym i innym, my nauczyciele możemy realizować takie uroczystości. Jestem z Was bardzo dumna i cieszę się, że tak pięknie promujecie naszą szkołę w środowisku lokalnym!

     Hanna Jędrzejczyk

 

 

Orange Colour Red Colour Blue Colour Green Colour