Strefa nauczyciela

Szkolny monitoring jakości powietrza

Czytaj więcej...

wskaźnik % PM10 100%=400µg/m3
wartości do 50% - powietrze dostateczne
50-74% - powietrze złe
75-100% powietrze bardzo złe
wskaźnik % PM2.5 100%=200µg/m3
wartości do 50% - powietrze dostateczne
50-74% - powietrze złe
75-100% powietrze bardzo złe

Lekcja otwarta, pt.: „Co z tym Wokulskim…?” 23.04.2018

      Dnia 23.04.2018 r. klasa IIc z pomocą, Pani Moniki Miloch, przygotowała lekcję otwartą, której celem było ukazanie złożoności natury Stanisława Wokulskiego oraz innych bohaterów “Lalki” Bolesława Prusa, a także współczesne przedstawienie tej powieści, co miało podkreślić jej ponadczasowość i uniwersalność. Gośćmi zajęć byli: dyrekcja szkoły, wychowawca klasy IIc, Pani Joanna Połom, Pani Sylwia Szczepańska-Ciesielska  oraz uczniowie klasy Ib.

     Należy zaznaczyć, iż “Lalka” jest dziełem epoki pozytywizmu, który opiewa rozum, naukę, pracę, racjonalne myślenie i tym samym rezygnuje z romantycznego polotu, duchowości, tajemniczości czy też rozdarcia i towarzyszących mu skrajnych emocji. Pozytywizm to, bez wątpienia, czas rozkwitu ludzkiego umysłu i pracy, które stały się dla ówcześnie żyjących ludzi rzeczami o najwyższej wartości, które mogą zmienić przyszłość pojedynczej jednostki, całego narodu, a w konsekwencji spowodować  dynamiczny rozwój cywilizacji. “Lalka” świetnie obrazuje ścieranie się postaw romantycznych i pozytywistycznych, gdyż Stanisław Wokulski to właśnie człowiek z pogranicza dwóch zupełnie odmiennych epok, które widoczne są we wszelakich postawach Wokulskiego. Głównego bohatera tej powieści cechuje pracowitość oraz melancholijność zarazem, czy też przedsiębiorczość, racjonalne myślenie oraz tajemniczość i wewnętrzne rozdarcie spowodowane wielką miłością… Wokulski realizuje również hasła pozytywistyczne, takie jak: praca u podstaw, praca organiczna, asymilacja Żydów, emancypacja, utylitaryzm czy też zamiłowanie do nauki. Jednakże, pozostaje on w tym wszystkim postacią, która pochłonięta jest do reszty miłością do Izabeli, dla której jest w stanie zrobić i poświęcić wszystko do czasu aż poznaje jej prawdziwą naturę…

     Klasa IIc starała się również przedstawić wielowątkowość i wielokonwencyjność “Lalki”, a także przybliżyć widzom charakterystykę ówczesnych mieszkańców Warszawy, których pozycja społeczna uwarunkowana jest pochodzeniem i miejscem urodzenia, którzy w powieści ukazani są na zasadzie kontrastu, od wszechobecnej biedy i nędzy po bogactwo salonów arystokracji. Aktorom oraz wszystkim osobom zaangażowanym w organizację tejże lekcji otwartej, zależało na zaprezentowaniu podstawowych informacji o “Lalce” oraz ukazaniu jej fabuły w bardziej przystępny uczniom nowoczesny sposób. Przedstawienie to, oprócz wspaniałej gry aktorskiej, zostało wzbogacone o oprawę muzyczną, klimatyczną scenografię czy też nagranie pojedynku Wokulskiego z baronem Krzeszowskim, które bez wątpienia wprowadziło do przedstawienia elementy humorystyczne.
Po przedstawieniu padło wiele miłych słów ze strony dyrekcji pod adresem klasy, a także Pani Monika Miloch krótko podsumowała temat przewodni i informacje podane w czasie trwania lekcji.

     Obsada przedstawienia pt.: „Co z tym Wokulskim…?”:
Stanisław Wokulski- Jakub Rus
Izabela Łęcka- Zuzanna Kluczewska
Tomasz Łęcki- Anna Strambowska
Ignacy Rzecki- Maciej Freda
Helena Stawska oraz Kazimierz Starski- Maria Juszczyk
Pani Meliton- Amelia Paszylk
Mraczewski- Łukasz Czerniga
Marianna- Laura Bącal
Książę- Monika Schmidt
Julian Ochocki- Oliwia Chłusewicz
baron Krzeszowski- Oskar Kellas
prezesowa Zasławska- Zuzanna Kiszewska
hrabina Karolowa- Monika Litkiewicz
córka Stawskiej- Klaudia Kelsz
Pan Collins- Alicja Juraszek
Węgiełek- Marietta Piernicka
tłum, goście na przyjęciu- Daria Młynarczyk, Karolina Kruk, Martyna Pliszka
Narrator (wstęp)- Wiktoria Ejankowska
Muzyka- Wiktoria Grabowska, Małgorzata Kaszubowska
Operator techniczny- Natalia Gajdowska, Ida Cylwik
Scenariusz- Ida Cylwik
Charakteryzacja- Julia Jażdżewska
Prezentacja multimedialna- Małgorzata Kaszubowska


Małgorzata KaszubowskaOrange Colour Red Colour Blue Colour Green Colour