Strefa nauczyciela

Szkolny monitoring jakości powietrza

Czytaj więcej...

wskaźnik % PM10 100%=400µg/m3
wartości do 50% - powietrze dostateczne
50-74% - powietrze złe
75-100% powietrze bardzo złe
wskaźnik % PM2.5 100%=200µg/m3
wartości do 50% - powietrze dostateczne
50-74% - powietrze złe
75-100% powietrze bardzo złe

WARSZTATY EDUKACYJNE W GDAŃSKIM ZOO 29.05.2018

      Dnia 29 maja 2018 roku klasy IIc oraz Id uczestniczyły w wycieczce do Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego. Opiekunami klas były: Pani Marta Zbierańska, Pani Joanna Połom oraz Pani Hanna Jędrzejczyk. Wyjazd ten miał na celu bliższe poznanie różnorodności występujących na świecie gatunków zwierząt.

     Zoo w Gdańsku mieści się na terenie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego, zajmując ponad 123 h jego powierzchni, co czyni z niego największy pod względem zajmowanego obszaru Ogród Zoologiczny w Polsce. Na jego terenie znajdują się: 3 gatunki płazów, 10 gatunków gadów, 38 gatunków ptaków i aż 51 gatunków ssaków. Dlatego też, zadaniem uczniów było odszukanie poszczególnych zwierząt i krótkie ich scharakteryzowanie na podstawie tabliczek opisujących dany gatunek. Do wykonania polecenia uczniowie otrzymali karty pracy z zaznaczonymi na mapie zoo osobnikami, które mieli opisać- co dodatkowo sprawdzało ich zdolności dotyczące orientacji w terenie czy też czytania mapy. Wyjazd ten rozwinął również umiejętności pracy w grupie i wyłapywania z tekstu najistotniejszych informacji. Oczywiście nie obyło się bez drobnych trudności w odnalezieniu poszczególnych gatunków, lecz ostatecznie wszyscy starannie wykonali swoje zadanie.
 
     Uczestnicy wyprawy do zoo, z pewnością, zwiększyli swoją wiedzę na temat różnorodności fauny, a także mieli okazję zobaczyć na własne oczy wiele egzotycznych osobników, takich, jak chociażby zebry, żyrafy, hipopotamy, pingwiny czy lwy- co zdecydowanie, nie zdarza się zbyt często. Wycieczka oprócz walorów rozrywkowych, zawierała ważną lekcję dotyczącą specyfikacji i ogromu występujących na świecie gatunków zwierząt, co zwiększyło świadomość uczniów na temat otaczającej nas przyrody i tego jak ważną odgrywa ona rolę.

     Małgorzata Kaszubowska kl.IIc

Orange Colour Red Colour Blue Colour Green Colour