Uczniowie naszej szkoły na seansie pt. „Dywizjon 303. Historia prawdziwa” 12.09.2018

 W środę, dn. 12 września 2018 r., grupa licząca prawie 340 uczniów naszej szkoły udała się na seans pt. „Dywizjon 303. Historia prawdziwa”. Wyjściem kierowały: p. Aleksandra Marczak oraz p. Barbara Zblewska.

     Film inspirowany książką Arkadego Fiedlera przedstawiał historię sławnych lotników należących do elitarnej jednostki brytyjskich sił powietrznych – Dywizjonu 303. 

     Produkcja podkreśla, że Polacy na początku swojej bojowej drogi w Anglii spotykali się z lekceważeniem, dezaprobatą i brakiem szacunku ze strony przełożonych. Mogliśmy obserwować proces tworzącej się wokół nich historii, gdy wracali do baz z kolejnymi sukcesami w walce z niemieckim lotnictwem. Polscy lotnicy stali się bohaterami.
Film przedstawiał ich nie tylko jako żywe legendy o ponadprzeciętnych umiejętnościach, ale ukazywał również ich bardziej ludzką stronę. Mieliśmy szansę uzmysłowić sobie, że oni również się bali, tęsknili za ojczyzną oraz rodziną, kochali i byli kochani, potrzebowali chwili wytchnienia, cieszyli się z wygranej i żałowali poległych kolegów.

     Produkcja przybliżyła nam jeden z aspektów Bitwy o Anglię (1940 r.), w tym ten najważniejszy dla Polaków, czyli historię Dywizjonu 303.

     Opracowała: Martyna Kamrowska kl. III A

Orange Colour Red Colour Blue Colour Green Colour