Tydzień Zakazanych Książek 22-28.09.2019

    Od niedzieli 22 września do soboty 28 września biblioteki oraz inne instytucje kultury w Polsce i na świecie obchodzą Tydzień Zakazanych Książek. Hasło tegorocznej odsłony wydarzenia głosi:

„Cenzura sprowadza na nas ciemność. Pilnujmy, żeby światło się paliło”.

      W tym roku nasza Biblioteka Szkolna po raz kolejny przygotowała wystawę na ten temat.

     Święto to wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych i jest ściśle związane z pierwszą poprawką do amerykańskiej Konstytucji, która mówi o wolności słowa.

     Jest to święto wolności czytania, które ma na celu zwrócenie uwagi na zagadnienie wolności intelektualnej i niebezpieczeństwo, jakie niesie za sobą ograniczanie dostępu do informacji. Jest to sprzeciw wobec cenzury, zakazywania czytania treści uznanych przez kogoś za nieodpowiednie, wycofywania z tego powodu pewnych tytułów z bibliotek.

     Chcemy, aby Tydzień Zakazanych Książek był nie tylko akcją uświadamiającą, ale żeby był okazją do zainteresowania ciekawymi przypadkami z historii literatury, zachęcił do czytania, także książek, którym przypięto łatkę niepoprawności politycznej, obyczajowej etc.

     Ponoć zakazany owoc smakuje lepiej. I chociaż dzisiaj wolność słowa gwarantują nam przepisy prawa, to warto poznać zakazane przed laty księgi, by tą drogą dowiedzieć się, gdzie kiedyś byliśmy i dokąd dzisiaj dotarliśmy.

     Aby zapoznać się choć z częścią "literatury zakazanej" zapraszamy do biblioteki szkolnej Uśmiech

 

 

Orange Colour Red Colour Blue Colour Green Colour