Święta na Kociewiu 17.12.2019

     Dnia 17 grudnia 2019r. odbyła się w naszej szkole kolejna edycja uroczystości regionalnej pn. Święta na Kociewiu. Chcielibyśmy podkreślić fakt, że w tym roku organizowaliśmy naszą uroczystość po raz 20. Idea zorganizowania imprezy regionalnej w naszej szkole zrodziła się w 1999r., kiedy to Starostwo Powiatowe przyjęło uchwałę o ustanowieniu dnia 23 listopada Dniem Powiatu Starogardzkiego.

     Przez lata organizowaliśmy festyny kociewskie, podczas których prezentowaliśmy wystawy i niezwykły dorobek kulturowy naszego powiatu. Później przyjęliśmy inną formę i na każdej takiej uroczystości przedstawialiśmy poszczególne gminy. Były to między innymi: Skarszewy, Zblewo, Lubichowo, Skórcz, Bobowo i inne. Co roku zapraszamy na scenę zespoły ludowe- dziecięce i dorosłych. Stało się to naszą tradycją, warto podkreślić, że ten zwyczaj nigdy nie został przerwany i gościliśmy prawie wszystkie znane grupy z naszego powiatu. Pragniemy przybliżać kulturę naszej Małej Ojczyzny, podkreślać naszą tożsamość narodową i regionalną, ponieważ tradycje Kociewia są ciekawe, bogate i głęboko zakorzenione w historii naszej ojczyzny.

     W tym roku gościliśmy w naszej szkole gminę Osiek. Bardzo ważnym gościem był wójt tej gminy Pan Janusz Kaczyński oraz Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Jeżewnicy, które z pasją promują swoją okolicę. Gościliśmy także:
- Pana Marka Gabriela- Naczelnika Wydziału Edukacji Starostwa Powiatowego
- Panią Stanisławę Kurowską- Radną Rady Powiatu Starogardzkiego
-Sołtysa Sołectwa Osiek- Panią Dorotę Demską-Wycinka
- Państwa Lenę i Andrzeja Firyn
- Pana Łukasza Ciarkowskiego- Leśniczego Leśnictwa Karczma
- Pana Piotra Cesarza- Emerytowanego Dyrektora Naszej Szkoły, obecnie Radnego Rady Powiatu Starogardzkiego

     Jak co roku zaprosiliśmy na naszą scenę absolwenta II Liceum Ogólnokształcącego. W tym roku naszym gościem była Pani Ilona Gostomska (absolwentka 1996r.), która spełnia się zawodowo wykonując z niezwykłą pasją zawód pielęgniarki. Obecnie Pani Ilona jest osobą niezwykle aktywną i zaangażowaną w życie naszej szkoły - pełni funkcję Przewodniczącej Rady Rodziców. Jest osobą bardzo otwartą, z dużą wrażliwością reaguje na potrzeby innych ludzi i zawsze chętnie pomaga i wspiera innych.
W dalszej części naszej uroczystości klasa Ia zaprezentowała krótkie przedstawienie w świątecznym klimacie na podstawie własnego scenariusza. Na zakończenie zaprosiliśmy wszystkich gości do degustacji kociewskich przysmaków przygotowanych przez naszych gości oraz uczniów klas pierwszych( po gimnazjum), którzy przygotowali KLASOWE STOŁY ŚWIĄTECZNE. Na scenie akompaniowało Szkolne Koło Artystyczne.

     Serdecznie dziękuję wszystkim zaangażowanym uczniom! To dzięki waszym licznym talentom m.in. organizatorskim, artystycznym, kulinarnym i innym, my nauczyciele możemy realizować takie uroczystości. Jestem z Was bardzo dumna i cieszę się, że tak pięknie promujecie naszą szkołę w środowisku lokalnym!

     Hanna Jędrzejczyk

Orange Colour Red Colour Blue Colour Green Colour