Strefa nauczyciela

Szkolny monitoring jakości powietrza

Czytaj więcej...

wskaźnik % PM10 100%=400µg/m3
wartości do 50% - powietrze dostateczne
50-74% - powietrze złe
75-100% powietrze bardzo złe
wskaźnik % PM2.5 100%=200µg/m3
wartości do 50% - powietrze dostateczne
50-74% - powietrze złe
75-100% powietrze bardzo złe

Lustro Szkoły - wywiad z Sewerynem Spręga

     W II Liceum Ogólnokształcącym im. Ziemi Kociewskiej w Starogardzie Gdańskim kształci się wielu uczniów o przeróżnych zainteresowaniach. Można tu znaleźć osoby, które mogą poszczycić się swoimi osiągnięciami w wielu dziedzinach. Jedną z nich jest Seweryn Spręga z klasy III D, który od siódmego roku życia trenuje taniec towarzyski i ma na tym szczeblu wiele osiągnięć.

     Udało nam się przeprowadzić krótki wywiad z Sewerynem. Fragment tej rozmowy, zamieszczony poniżej, jest jego częścią.

 

Jak rozpoczęła się Twoja przygoda z tańcem ?

Kiedy byłem dzieckiem , oglądałem dużo programów telewizyjnych związanych z moją pasją. Tata wraz z wujkiem zajmowali się tańcem i właśnie oni zainspirowali mnie do zapisania się na zajęcia taneczne.

 

Czy taniec to dla Ciebie coś więcej niż hobby?

Taniec jest moją pasją i nie wyobrażam sobie życia bez niego.

 

Czy wiążesz z nim swoją przyszłość ?

Tak, mam plany. W przyszłości chciałbym zostać instruktorem tańca, a potem być może założyć własną szkółkę taneczną. Największym moim marzeniem jest zdobyć tytuł mistrza Polski w tańcu towarzyskim.

 

Jakie są Twoje zainteresowania poza tańcem ?

W wolnym czasie lubię jeździć na rowerze lub pływać. Myślę, że każdemu jest potrzebna "odskocznia" od codziennych obowiązków.

 

Jak godzisz swoją pasję taneczną z obowiązkami szkolnymi?

Nie jest łatwo. Najczęściej uczę się w autobusie, chociaż zdarzają się dni, kiedy znajduję chwilę czasu, aby zajrzeć do książek w domu.

 

Ile czasu poświęcasz na trening ?

Codziennie, z wyjątkiem niedzieli, po dwie godzinny. Najczęściej treningi odbywają się w Gdyni, a droga w obie strony zajmuje łącznie dwie i pół godziny.

 

Czy sam dobierasz sobie podkład i tworzysz choreografię ?

Nie. O wszystkim decyduje trener. Sam dobiera podkład oraz tworzy choreografię. Jeden układ trwa około dwóch minut, a na turnieju obowiązuje wykonanie pięciu tańców.

 

Jaki styl tańca najbardziej preferujesz?

Zdecydowanie interesują mnie tańce latynoamerykańskie,a zwłaszcza samba i jive. Są to tańce, w których czuję się najlepiej. Ze standardowych lubię wykonywać walc angielski oraz tango.

 

Czy to prawda, że zmieniłeś partnerkę? I dlaczego?

Tak. To prawda, że zmieniłem partnerkę. Obecnie tańczę z Karoliną, która mieszka w Gdańsku. Stało się tak dlatego, że Paula zrezygnowała z treningów, ponieważ musiała dokonać wyboru pomiędzy pasją a nauką. Chciałaby w przyszłości studiować medycynę, a jak wiadomo wymaga to sporo zaangażowania.

 

Jak poznałeś swoją pierwszą partnerkę?

Moją pierwszą partnerką była Monika. Poznałem ją, gdy zapisałem się na kurs dla początkujących tancerzy. Po kilku lekcjach instruktor dobrał nas w pary. I tak zaczęliśmy wspólnie tańczyć.

 

Czy rozważasz udział w programie telewizyjnym związanym z tańcem?

Chciałbym zaprezentować swoje umiejętności, ale uważam, że w obecnej chwili moje zdolności nie są na wystarczająco wysokim poziomie.

 

Jakie są Twoje dotychczasowe sukcesy ?

I miejsce w Ogólnopolskim Konkursie w Sopocie w tańcach latynoamerykańskich w klasie A, II miejsce na Mistrzostwach w Okręgu również w tańcach latynoamerykańskich i I miejsce na Ogólnopolskim Turnieju w Kwidzynie w tańcach standardowych.

 

Jakie są Twoje rady dla początkujących tancerzy?

Początki są zazwyczaj trudne. Nie można się poddawać , trzeba systematycznie i intensywnie trenować . Najważniejsza jest odwaga i radość z samego tańca. Najlepiej zapisać się na zajęcia do jakiegoś klubu lub szkółki tanecznej.

 

Dziękujemy za rozmowę i życzymy dalszych sukcesów.

 

Dziękuję.

 

  

Orange Colour Red Colour Blue Colour Green Colour