Strefa nauczyciela

Szkolny monitoring jakości powietrza

Czytaj więcej...

wskaźnik % PM10 100%=400µg/m3
wartości do 50% - powietrze dostateczne
50-74% - powietrze złe
75-100% powietrze bardzo złe
wskaźnik % PM2.5 100%=200µg/m3
wartości do 50% - powietrze dostateczne
50-74% - powietrze złe
75-100% powietrze bardzo złe

Lustro Szkoły - Czy Dulscy są wśród nas?

Czy Dulscy są wśród nas?- recenzja sztuki teatralnej pt. „Moralność pani Dulskiej”.

      Większość ludzi uważa, że lektury szkolne uczniowie czytają tylko i wyłącznie z przymusu. Wiemy też, że jeśli musimy coś zrobić to staje się to dla nas nudne i męczące. Dnia 15 października 2014 roku klasy IC, IIB, IID i IIIE udały się na spektakl pt. „Moralność pani Dulskiej” w reżyserii Mirosława Siedlera. Odbył się on w Teatrze Dramatycznym w Elblągu.  Z radością musimy przyznać, że sztuka, mimo iż jest przedstawieniem na podstawie lektury, to zdecydowanie nie można jej nazwać nudną. Powszechnie wiadomo, że spektakl tworzy też po części widownia.

    Przedstawienie opowiada o domowych problemach rodziny Dulskich. Despotyczny charakter pani domu, przeszkadza innym w normalnym życiu.

Sterroryzowany mąż Felicjan codziennie odbywa spacery wokół własnego salonu. Syn buntuje się przeciwko matce, uganiając się za służącą. Kolejnych kłopotów dostarczają dorastające córki – naiwna Mela oraz zbyt śmiała Hesia. Pani Dulska jest postacią specyficzną, jest fałszywa i dwulicowa. Aktorka, która wcieliła się w jej rolę zrobiła to fantastycznie. Nagłe wybuchy gniewu, krzyki i obłuda to postawa, z jaką traktowała osoby spoza rodzinnego kręgu.

    Scenografia była wzbogacona ciekawymi rekwizytami, które oddawały klimat tamtej epoki. Naszą uwagę przykuły: stół i krzesła na środku, fotel Felicjana, sofa,stoliczek z ciastkami oraz cygara na kominku. Wszystkie meble przypominały styl secesyjny. Stroje aktorów też nawiązywały do czasów, w których dzieje się akcja tragifarsy. Stąd kolorowe kapelusze, aksamitne szlafroczki i wykwintne suknie.

     Jest to przedstawienie godne polecenia. Nawet tym, którzy nie lubią spektakli inspirowanych lekturami szkolnymi. Warto je obejrzeć ze względu na znakomitą grę aktorów, którzy doskonale odtwarzali wyznaczone im role. Ciekawa i ponadczasowa problematyka spektaklu zmusza do zastanowienia, czy my czasem nie zachowujemy się jak tytułowa pani Dulska?

 

Opracowały: Karolina Pawlisz, Dagmara Solejewska, Emilia Nowak, Paulina Gaszyńska klasa IC

Orange Colour Red Colour Blue Colour Green Colour