Strefa nauczyciela

Szkolny monitoring jakości powietrza

Czytaj więcej...

wskaźnik % PM10 100%=400µg/m3
wartości do 50% - powietrze dostateczne
50-74% - powietrze złe
75-100% powietrze bardzo złe
wskaźnik % PM2.5 100%=200µg/m3
wartości do 50% - powietrze dostateczne
50-74% - powietrze złe
75-100% powietrze bardzo złe

Szkolny Klub Książki - recenzja „Kwiatów na Poddaszu”

      Czy cierpienia za decyzje innych są nam słusznie przyznawane? Szczególnie gdy są to grzechy rodziny, której okazuje się ,że nie znamy tak dobrze jakby się nam to na początku wydawało?… Po głębszym zastanowieniu się nad tymi pytaniami nabieramy coraz większych niepewności. Nieraz słyszymy w mediach tj. radio czy telewizja o tragediach rodzinnych. Jednak zawsze mamy nadzieję, że nigdy nie będą nas dotyczyć. Tak samo myślała główna bohaterka powieści amerykańskiej pisarki Virginii Andrews- Cathy Dollanganger.

     Rodzina protagonistki prowadziła spokojne życie szczęśliwej rodziny. Przytulny i duży dom oraz rodzice darzący dzieci całą swoją miłością. Niestety są to tylko wspomnienia Cathy oraz jej trójki rodzeństwa Christophera, Carrie i Cory’ego. Niespodziewanie w wypadku samochodowym ginie ojciec rodzeństwa, a matka, która po śmierci męża zostaje bez jakichkolwiek środków do życia decyduje się na powrót do swojego rodzinnego domu. Jednak jego domownicy ,którymi byli rodzicie zrozpaczonej matki wyrzekli się jej wiele lat temu ,kiedy to nie postąpiła zgodnie z ich wolą. Corrine Dollanganger staje przed trudnym zadaniem ,jakim jest przekonanie swojego ojca do przebaczenia winy. Zdesperowana matka postanawia ukryć swoje dzieci na poddaszu ,dając im również dostęp do strychu gdzie mogą się bawić. Na początku kobieta przewidywała takie odizolowanie swojego potomstwa na kilka dni. Góra miesiąc. Jednak ten wydawałoby się niewielki okres czasu przeradza się w trzy lata. Była to największa próba nie tylko matki ,ale też i dzieci stając się tym samym największym koszmarem w życiu.


     Powieść amerykańskiej pisarki zawiera wiele wątków i porusza wiele tematów. Głównym z nich jest kazirodztwo. Jednak nie stało się to tak od razu. Jest to książka ,w której akcja buduje napięcie emocjonalne i ujawnia coraz więcej dramatycznych faktów z życia rodziny. Najbardziej intrygująca jest dla mnie postać Corrine Dollanganger. Z początku kochająca i czuła matka, a jednak zaślepiona chęcią posiadania ogromnego majątku. Matka nie zauważała jak bardzo zmieniają się jej dzieci nie tylko fizycznie, ale i psychicznie. Odwiedzała je coraz rzadziej myśląc, że nieobecność wynagrodzą prezenty. Pomimo wielu okropności dzieci nadal ją kochały.
Jednak największą uwagę książka poświęca dzieciom . Nie zaznały w swoim życiu wielu radosnych chwil. Jednak tych pesymistycznych los im nie szczędził. Babcia, która ustanowiła wiele zasad zabraniała im nawet patrzeć na słońce, na czym najbardziej ucierpiały bliźniaki Carrie i Cory. Ciągle chorowały, były stosunkowo małe jak na swój wiek. Wszystko dlatego, że były nazywane przez dziadków „nasieniem piekielnym”.
Książkę bardzo łatwo i szybko się czyta. Nie można się od niej oderwać. Porusza wiele wątków dotyczących życia oraz problemy psychologiczne, które mogą dotknąć każdego z nas w najmniej oczekiwanym momencie naszego życia. Zawiera też wiele swoich kontynuacji, o których recenzję pokusimy się na łamach SKK. Gorąco zachęcamy fanów dramatów psychologicznych, jak i miłośników innych typów literatury do przeczytania powieści .

Opracowała:
Karolina Pawlisz kl.IC

Orange Colour Red Colour Blue Colour Green Colour