II B na sesji popularnonaukowej "Cudze chwalicie, swego nie znacie” 26.09.2018

    Dnia 26.09.2018r. uczniowie  klasy IIB , realizujący rozszerzenie programowe z języka polskiego, wraz z p. Moniką Miloch brali udział w prelekcjach “Cudze chwalicie, swego nie znacie”. Wykłady, które miały miejsce w I Liceum Ogólnokształcącym w Starogardzie Gdańskim, prowadzili wykładowcy z Uniwersytetu Gdańskiego; prof. Edward Jakiel, dr hab. Izabela Kępka oraz dr Anna Reglińska-Jemioł.

     Pierwsze wystąpienie dotyczyło perswazji i manipulacji w języku oraz stylu w jakim pisane są teksty. Tematem kolejnego wykładu był teatr elżbietański i jezuicki, na ostatniej prelekcji usłyszeliśmy o obecności Biblii w poezji Romana Landowskiego, regionalisty, opiewającego piękno Kociewia.

     Całość została bardzo ciekawie przeprowadzona, dzięki przedstawieniu zagadnień w prezentacji i towarzyszącym im zdjęciom omawiany materiał stał się bardziej przystępny i jeszcze bardziej nas zainteresował. Na spotkaniu przybliżona została nam także literatura naszego regionu. Bez wątpienia była to niecodzienna lekcja języka polskiego i cieszymy się, że mogliśmy brać w niej udział. Prelegenci swoimi wystąpieniami zachęcili wiele osób do wybrania uczelni i kierunków, na których wykładają. 

          Agata Kądziela

          Marta Okęcka

          Julia Andrzejewska

          IIB

Orange Colour Red Colour Blue Colour Green Colour