Wycieczka do Kopalni Soli w Kłodawie 7.12.2018

     Dnia 7 grudnia uczniowie naszego liceum pod opieką nauczycielek – Doroty Burczyk, Anny Jastrzębskiej i Marty Zbierańskiej, skoro świt wyruszyli w stronę kopalni soli w Kłodawie, największej czynnej kopalni soli kamiennej w kraju oraz jednej z dwóch na świecie kopalni soli różowej. Po dotarciu na miejsce zostaliśmy w sprawny sposób przeszkoleni, w ramach bhp i zabezpieczeni w kaski ochronne. 

     Zwiedzaliśmy szyby kopalniane, którymi zjechaliśmy 600 metrów pod ziemię. Dowiedzieliśmy się, iż kopalnia pracuje w systemie zmian 8-godzinnych w czasie których tunele przedłużane są za pomocą materiałów wybuchowych. W solnej grocie znajduje się kaplica wykonana z soli a w niej rzeźba Świętej Kingi – patronki górników solnych. Na ścianie kaplicy, na pamiątkowej tablicy, wyryto nazwiska 20 górników, którzy stracili życie pod ziemią. 

     Kiedy cała grupa bezpiecznie dotarła na powierzchnię ziemi, wyruszyliśmy do Włocławka. Z intencją upamiętnienia śmierci Ks. Popiełuszki, który zginął przy włocławskiej zaporze. Jest to największa elektrownia przepływowa w Polsce. W wyniku wybudowania elektrowni powstało na Wiśle zaporowe Jezioro Włocławskie. Zmęczeni, ale z uśmiechem na twarzy zawitaliśmy do Starogardu. 

Orange Colour Red Colour Blue Colour Green Colour