Święta na Kociewiu 18.12.2018

       Dnia 18 grudnia 2018r. odbyła się w naszej szkole kolejna edycja uroczystości regionalnej pn. Święta na Kociewiu. Idea zorganizowania imprezy regionalnej w naszej szkole zrodziła się w 1999r., kiedy to Starostwo Powiatowe przyjęło uchwałę o ustanowieniu dnia 23 listopada Dniem Powiatu Starogardzkiego.

     Przez lata organizowaliśmy festyny kociewskie, podczas których prezentowaliśmy wystawy i niezwykły dorobek kulturowy naszego powiatu. Później przyjęliśmy inną formę i na każdej takiej uroczystości przedstawialiśmy poszczególne gminy. Były to między innymi: Skarszewy, Zblewo, Lubichowo, Skórcz, Bobowo i inne. Co roku zapraszamy na scenę zespoły ludowe- dziecięce i dorosłych. Stało się to naszą tradycją, warto podkreślić, że ten zwyczaj nigdy nie został przerwany i gościliśmy prawie wszystkie znane grupy z naszego powiatu. Pragniemy przybliżać kulturę naszej Małej Ojczyzny, podkreślać naszą tożsamość narodową i regionalną, ponieważ tradycje Kociewia są ciekawe, bogate i głęboko zakorzenione w historii naszej ojczyzny.

     W tym roku gościliśmy w naszej szkole gminę Kaliska. Bardzo ważnym gościem był wójt tej gminy Pan Sławomir Janicki oraz Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Iwicznie, które z pasją promują swoją okolicę. Na szkolnej scenie pięknie zaprezentował się zespół dziecięcy MALI KOCIEWIACY z przedszkola w Kaliskach pod opieką Pani Karoliny Dunajskiej i Pani Ewy Kujawskiej.
Jak co roku zaprosiliśmy na naszą scenę absolwenta II Liceum Ogólnokształcącego. W tym roku naszym gościem była Pani Ewa Roman (absolwentka 2007r.), która spełnia się zawodowo i przekazuje pasję innym osobom pełniąc funkcję Dyrektora Starogardzkiego Centrum Kultury. W czasie wywiadu przeprowadzonego przez uczennice Pani Ewa przekazała uczniom kilka wspomnień związanych ze szkołą i opowiadała o swojej pracy.
W dalszej części naszej uroczystości klasa Id zaprezentowała krótkie przedstawienie w świątecznym klimacie przygotowane pod kierunkiem Pani Moniki Dzwonkowskiej.
Na zakończenie wystąpiło Szkolne Koło Wokalne w koncercie kolęd i pastorałek pod kierunkiem Pana Jerzego Jędrzejczyka.
Jak co roku przygotowaliśmy Świąteczne Stoły Kociewskie, na które młodzież przyszykowała tradycyjne przysmaki naszego regionu.

     Gośćmi na naszej uroczystości byli także: Starosta Pan Kazimierz Chyła, wicestarosta Pan Patryk Gabriel, radny Pan Leszek Burczyk, przedstawicielka Rady Rodziców Pani Ilona Gostomska, Pani Regina Sikorska oraz emerytowany Dyrektor naszej szkoły pan Piotr Cesarz.

    Serdecznie dziękuję wszystkim zaangażowanym uczniom! To dzięki waszym licznym talentom m.in. organizatorskim, artystycznym, kulinarnym i innym, my nauczyciele możemy realizować takie uroczystości. Jestem z Was bardzo dumna i cieszę się, że tak pięknie promujecie naszą szkołę w środowisku lokalnym!

                                                                Hanna Jędrzejczyk

 

Orange Colour Red Colour Blue Colour Green Colour