Przedstawiciele 7 Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej w II LO 22.03.2019

     22 marca w II Liceum Ogólnokształcącym im. Ziemi Kociewskiej w Starogardzie Gdańskim odbyło się spotkanie licealistów z przedstawicielami 7 Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej pod hasłem „Lekcja patriotyzmu i wychowania obywatelskiego.

     Ten wyjątkowy dzień stojący pod znakiem wojskowego munduru był możliwy dzięki zaproszeniu wystosowanym z ramienia dyrekcji II LO przez ppor. rez. Dariusza Stubę – żołnierza OT, nauczyciela w II LO w Starogardzie Gdańskim

      Wykład z ramienia pomorskiej brygady wygłosił ppor. OT Grzegorz Wołoszczak, na co dzień zajmujący się organizacją wystaw i prelekcji historycznych w szkołach oraz współorganizator licznych inscenizacji historycznych. Uczniowie zapoznali się z prezentacją na temat zasad i warunków wstąpienia w szeregi Wojsk Obrony Terytorialnej, obejrzeli także film ze szkoleń żołnierzy WOT, który przybliżył w namiastce ćwiczenia rekrutów na wojskowym poligonie.

     Ppor. Grzegorz Wołoszczak wyjaśnił licealistom, jakie obowiązki wiążą się z decyzją wstąpienia do WOT. A więc że jest to w historycznym aspekcie ciężar tradycji Armii Krajowej, jaką dziedziczą Wojska Obrony Terytorialnej, zaś z punktu widzenia współczesnej służby – wielka odpowiedzialność za los swojej "małej Ojczyzny" oraz jej mieszkańców.

     Odpowiadając na pytania uczniów, ppor. Wołoszczak wyjaśnił szczegółowo, jakie zadania militarne i pozamilitarne mają w swych kompetencjach Wojska Obrony Terytorialnej jako formacja zbrojna oraz każdy żołnierz z osobna.

Orange Colour Red Colour Blue Colour Green Colour