"Międzypokoleniowe Spotkania z Kociewiem - Histora Regionu" zorganizowane w ramach Lófrowania po Kociwskich Steckach TMZK 28.05.2019

     28 maja w II Liceum Ogólnokształcącym odwiedziło nas Towarzystwo Miłośników Ziemi Kociewskiej. To właśnie dla nich klasa 2a pod opieką pani Aleksandry Marczak I Barbary Zblewskiej zorganizowała wykład wspominający  osoby, które rozsławiły Kociewie.

     Już w zeszłym roku odbyła się lekcja otwarta historii pod nazwą „Śladami przeszłości, ku niepodległości” i to na jej podstawie przeprowadzone zostało tegoroczne spotkanie.

     Wydarzenie rozpoczęła przemówieniem  dyrektor szkoły – pani Hanna Gałązka Janas. Prowadzący wstępnie omówili tematykę wykładu.

     Zaprezentowano następujące postacie:

-Jan Buchholz – był pierwszym burmistrzem naszego miasta po odzyskaniu niepodległości, napisał monografię miasta Starogard;

-Paweł Wyczyński – kociewski poeta, znawca literatury francuskiej;

-Kazimierz Deyna – znany na całym świecie wybitny piłkarz, urodzony w Starogardzie Gdańskim;

-Jan Wałaszewski – „Mały malarz”, były nauczyciel naszej szkoły;

     Przybliżono sylwetki wyżej wymienionych osób, ich życiorysy, ciekawe wydarzenia i zasługi. Następnie prelekcję wygłosił pan Ryszard Szwoch na temat honorowych obywateli naszego miasta w ostatnim stuleciu. Uzupełnieniem uroczystości była wystawa udostępniona dzięki uprzejmości IPN Gdańsk zatytułowana Ojcowie Niepodległości.     Opracowała: Aleksandra Keister kl.2a

Orange Colour Red Colour Blue Colour Green Colour